2. týden těhotenství

Image courtesy of satit_srihin / FreeDigitalPhotos.net

Image courtesy of satit_srihin / FreeDigitalPhotos.net

Vaše tělo v druhém týdnu těhotenství

Jistě jste začala ve svém okolí pozorovat těhotné ženy. Do roka budete také jedna z mnoha pyšných maminek !

Na dlouhou dobu jste prodělala poslední periodu. Zhruba 14 dní od začátku poslední menstruace bude z vaječníku uvolněno zralé vajíčko (ovulace,) které ve vejcovodu bude čekat na jedinou spermii. Bude to zrovna ta jediná, která vyhraje závod mezi miliony dalšími.

Vaše dítě v druhém týdnu těhotenství

Vlastně každá menstruace je přípravou na případné těhotenství. Sliznice dělohy dozrává a připravuje se na příjem oplodněného vajíčka. Pokud by nebylo oplodněno, bylo by menstruací vyloučeno z těla. Pokud však v chapadlech vejcovodu dojde k oplodnění vajíčka spermií, může se začít uhnizďovat ve stěně děložní sliznice.

V tento okamžik se také rozhoduje o pohlaví vašeho dítěte. V případě, že spermie nese chromozom X, bude dítě dívka, naopak spermie s chromozomem Y se rovná chlapci. Jen pro představu – boj o vajíčko spolu svede více než 200 milionů spermií, povídačky o možnosti ovlivnění pohlaví dítěte jsou skutečně pouze povídkami.

 

Doporučení

Ve druhém týdnu těhotenství – po početí, pokud jste tak ještě neučinila, určitě vyhledejte svého lékaře, ke kterému budete pravidelně chodit na prohlídky.

Partner by se měl vyhýbat sprchování v horké vodě, saunování a celkovému přehřívání organismu. Jde o jeho spermie, které v této době musí být ve formě a zrovna teplo je pro ně nepřítelem.

Nezapomeňte na vitamínové doplňky stravy.

Další díly těhotenství týden po týdnu

1. týden těhotenství
2. týden těhotenství
3. týden těhotenství
4. týden těhotenství
5.týden těhotenství
6.týden těhotenství