4. týden těhotenství

Většina žen ve 4. týdnu těhotenství už pociťuje první příznaky těhotenství, ve skutečnosti však o své graviditě nemusíte ještě ani vědět. V této době očekáváte pravidelnou periodu, která nemusí přijít a zde nastane zlom vašeho života !

Vaše tělo ve čtvrtém týdnu těhotenství

Image courtesy of imagerymajestic / FreeDigitalPhotos.net

Sliznice vaší dělohy zbytní a připravuje se tak na přijetí oplodněného vajíčka. Proces zarývání vajíčka do děložní stěny se nazývá implantace (nidace.) Určitě jste slyšela, ale prozatím nevíte co je implantační krvácení. Jedná se právě o drobné špinění (náznak slabé menstruace) v době uhnizďování vajíčka do děložní sliznice příčinou porušení drobných cév. 4. týden těhotenství je zároveň považován za jeden z nejkritičtějších. V této době uhyne nejvíce vajíček nebo se zjistí mimoděložní těhotenství, které je nutno předčasně ukončit.

 

 

 

Vaše dítě ve čtvrtém týdnu těhotenství

Ve 4. týdnu těhotenství začíná organogeneze – tedy postupné tvoření základních orgánů. Prozatím se jedná spíše o tvorbu zárodečných vrstev – exodermu,mezodermu a entodermu. Tyto pojmy jsou spíše odbornými, není tedy třeba vás nimi zatěžovat. Kolem 10.týdne těhotenství ale už vaše miminko bude mít základy lidských orgánů. To co je však ve 4. týdnu těhotenství důležité je, že od 4. týdnu těhotenství je vaše dítě už nazýváno embryem.

Doporučení

Očekáváte periodu a přišlo jen dorbné špinění ? Určitě neváhejte si udělat těhotenský test, ať případně zavčasu ukončíte své zlozvyky jako kouření !

Další díly těhotenství týden po týdnu

1. týden těhotenství
2. týden těhotenství
3. týden těhotenství
4. týden těhotenství
5.týden těhotenství
6.týden těhotenství