Jak překonat těhotenskou depresi?

Těhotenská deprese

Image courtesy of David Castillo Dominici / FreeDigitalPhotos.net

Image courtesy of David Castillo Dominici / FreeDigitalPhotos.net

 

Ženy mívají větší sklon k depresi během těhotenství než po porodu. Je to zcela pochopitelné – těhotná žena má obavy, jestli dělá vše správně, jestli něčím dítěti neubližuje, jestli se miminko narodí živé a zdravé, jak zvládne roli matky, jestli neztloustne, jestli je stále atraktivní pro svého partnera, jestli ji neopustí, jak to finančně zvládnou či dokážou-li si poradit s jeho výchovou. K tomuto neuvěřitelnému množství obav, které mohou budoucími maminkami zmítat, ještě olej do ohně přilévá velké množství hormonů, jež jsou schopny velmi výrazně ovlivnit psychiku ženy. Naproti tomu po porodu se mamince dostává obrovské úlevy, že to všechno pěkně zvládla, že je dítko na světě a navíc nejkrásnější ze všech!

 

 

 

Jak překonat těhotenskou depresi?

Deprese v těhotenství postihují každou pátou ženu, obvykle v prvním trimestru. Trápí-li Vás, aspoň víte, že v tom nejste sama a že se rozhodně není za co stydět. Vždyť se nacházíte uprostřed hormonální bouře, prožíváte něco úplně nového, neznámého. Je zcela přirozené, jestli máte pochybnosti či strach. Ženy trpící depresí jsou často uplakané, plačtivé, v pochmurné náladě den za dnem, od rána do večera. Každou těhotnou ženu občas popadne špatná nálada a popláče si, klidně i celý den! Pokud jste ale smutná delší dobu, nic Vás nebaví, nebo dokonce pomýšlíte na sebevraždu, je na čase s tím něco udělat.

Depresivní ženy v sobě negativní pocity a myšlenky často dusí, protože se obávají nepochopení ze strany okolí, či dokonce odsouzení jinými lidmi. Hledají chybu v sobě, obviňují se, stydí se nebo se bojí někomu se svěřit. Říkají si: „Proč jsem nešťastná, když se mám radovat?“ Dennodenně se setkávají s veselými, štěstím zářícími matkami – osobně, nebo se na ně culí z obálek časopisů. To jejich pocity jen umocňuje: „Ano, jsem divná, tohle přece nemůžu nikomu říct.“ Ale opak je pravdou – měla byste se někomu svěřit! Možná se to zdá nepředstavitelné, odstrašující, nemožné, ale je to první krok k tomu, jak depresi v těhotenství překonat.  Nemusíte hned vyhledat odborníka, pokud Vás toto řešení znervózňuje. Milující partner, maminka nebo kamarádka Vás jistě rádi vyslechnou, a uvidíte, jak se Vám uleví.

Pro léčbu depresí existují samozřejmě speciální léky, tzv. psychofarmaka. Ty jsou ale až krajní možností, ve většině případů je tou správnou léčbou právě vylití srdíčka blízké osobě.

Depresi potlačují taky pocity štěstí a pohody, které si můžete v podstatě lehce navodit, způsobují je přece endorfiny. Těch se Vám dostane, když se budete udržovat v kondici, stačí troška pohybu! Běžte se projít, zaplavat si, věnujte se józe nebo dechovým cvičením, to vše prospívá klidu duše. A ač jste skleslá, bez nálady, nemáte zájem se s někým vidět, zkuste se překonat a nepřerušujte své obvyklé sociální kontakty. Hlavní je neuzavírat se do sebe, neodbývat své přátele. I když se Vám tak strašně nechce mezi lidi a nejraději byste zůstala celý den v posteli, běžte, proti své vůli, zkuste se donutit. A věřte tomu, že se domů budete vracet v mnohem lepší náladě.

Nezapomeňte: nenechávejte si své pocity pro sebe. Kvůli sobě. Kvůli miminku.