Příčiny neplodnosti

neplodnostNeplodnost je označení pro neschopnost otěhotnět po době jednoho roku, během kterého partneři provozují pravidelný nechráněný pohlavní styk. Příčin neplodnosti nebo snížené plodnosti je celá řada. Na vině může být opět genetika, jedním z hlavních nepřátel možnosti pořídit si děti přirozenou cestou je samozřejmě věk. Nicméně ve většině případů bývá neplodnost zaviněna špatným životním stylem. Za nejvýznamnější faktory s nejmarkantnějším dopadem jsou považovány problémy s hmotností (nadváha i podváha), kouření, alkohol, drogy, nedostatečný pohyb a stres. V následujícím textu je každému z těchto faktorů věnováno několik slov.

Neplodnost žen

Hlavní roli v plodnosti ženy hraje její věk. Ideální doba pro početí se pohybuje mezi 23. a 33. rokem života. Čím je žena starší, tím menší je její šance, že otěhotní. Kolem 35. roku života se začne snižovat počet a kvalita jejích vajíček, většinou jsou na vině hormony, které způsobují poruchu zrání a uvolňování vajíček.

Je-li žena kuřačka, svým zlozvykem si snižuje množství i kvalitu vajíček, což může mít za následek neplodnost či špatnou kvalitu embrya.

I váha hraje poměrně velkou roli. Oba extrémy, obezita i velmi nízká hmotnost, vedou k hormonální nerovnováze. Zvlášť nebezpečné jsou drastické diety, kdy žena rychle a výrazně zhubne.

V dnešní době je těžké, mnohdy téměř nemožné vyhnout se stresu. Lidé, kteří touží po dítěti, by se měli naučit, jak stresu odolávat, jak se stát alespoň trošku flegmatiky. Dlouhodobý stres může narušit imunitní systém, což se opět odrazí na plodnosti.

Neplodnost mužů

Na rozdíl od žen, mužů se věk v otázce plodnosti netýká, nicméně souvisí se schopností erekce a ejakulace. Nejvíce však záleží na kvalitě spermií, jejich počtu, pohyblivosti a správném tvaru. Právě v důsledku nezdravého životního stylu se tyto parametry mohou výrazně zhoršit a tím ztratit schopnost vybojovat si cestu až k vajíčku a oplodnit jej. Alarmující je skutečnost, že během posledních padesáti let se zhoršily výsledky spermiogramu o více než 100 %.

Muži, kteří holdují nikotinu, mívají mnohem více poškozených spermií s nižší pohyblivostí než nekuřáci. Tito plavci vajíčko oplodnit nedokážou. Pokud se jim to přece jen povede, hrozí zde velké riziko ohrožení těhotenství a zdraví miminka.

Co se týče tělesné hmotnosti, podváha u mužů není tak škodlivá jako obezita. Při výrazné nadváze v těle muže klesá hladina testosteronu, což může způsobit úplnou ztrátu libida.

Co si počít, když stále nemůžete počít

Náš životní styl se ustavičně zhoršuje, žijeme v nekonečném stresu, stravujeme se ve fast foodech, nestíháme spát ani sportovat. Párů, které nemohou počít, tudíž pořád přibývá. Můžeme být alespoň rádi za moderní společnost, která některým sice tuto možnost vzala, ale naštěstí zase jinou dala. Patříte-li mezi ty, kteří si nic nepřejí více než potomka, ale pořád se to nedaří, neztrácejte naději, zkoušejte to dál. A vězte, že nic není ztraceno. Umělé oplodnění je taky cesta. Kudy se po ní vydat a jak dojít až do cíle, se dozvíte příště.