Příznaky těhotenství

Těhotenství příznaky

Těhotenství

Jelikož je každá žena jiná, stejně tak se mohou u každé ženy různě projevovat příznaky těhotenství. Pokud ovšem níže popsané příznaky jsou podobné těm Vašim, rozhodně to neznamená, že musíte být těhotná! Jistotu Vám může dát pouze těhotenský test.

Jak poznám že jsem těhotná ?

Mezi první příznaky těhotenství patří:

Slabé krvácení a křeče

Zhruba týden po oplodnění se vajíčko uhnizďuje ve stěně děložní sliznice. Díky tomuto procesu zvanému implantační krvácení můžete začít slabě krvácet a v podbříšku cítit slabé křeče. Toto slabé špinění je často mylně pokládáno za počínající menstruaci.

Změny prsou v těhotenství

Dalším častým příznakem těhotenství jsou změny prsou. Kvůli vysokým změnám hormonů v krvi můžete pozorovat změny jako by Vaše prsa byla těžší, oteklejší a dotyk Vám může být nepříjemný. Také okolí bradavek může ztmavnout.

Nevolnost

Nejčastěji se nevolnost dostavuje ráno, ale může přijít i během dne nebo v noci. Vlivem zvýšené hladiny progesteronu a estrogenů se pomaleji vyprazdňuje žaludek a navíc můžete být citlivější na čichové podněty jako parfémy, cigaretový kouř, potraviny, což dohromady vyvolává vlny nevolnosti. Naštěstí ne všechny ženy trpí tímto příznakem, který se může objevit už tři týdny po otěhotnění a nejčastěji trvá do 13. až 14. týdne těhotenství.

Únava

Týden po početí se může dostavit únava. Tento příznak se připisuje více faktorům – vysoké hladině hormonu progesteronu v krvi, naopak nízké hladině cukru a nižšímu tlaku. Nezapomeňte, že těhotná žena by měla hodně odpočívat a dopřát si potraviny bohaté na bílkoviny a železo, což může míru únavy snížit.

Změškaná menstruace

Pokud se u Vás nedostavila menstruace, nemusí to v žádném případě znamenat těhotenství. Například velký váhový úbytek nebo přírustek, hormonální potíže nebo třeba i stres mohou Vaši periodu zpozdit.

Další příznaky

Vzhledem k obrovským změnám, které tělo těhotné ženy prodělává vlivem hormonů se mohou dostavit příznaky jako:

– Výkyvy nálad

– Zácpa

– Častější močení

– Bolest hlavy a zad

– Závratě

Nezapomeňte ale, že jedinou jistotu Vám může dát pouze těhotenský test nebo návštěva lékaře.