Skryté rizikové faktory těhotenství

faktory těhotenství

foto: foto76 / FreeDigitalPhotos.net

 

Podle statistik dnes končí každé čtvrté těhotenství předčasně. Poloviční zásluhu má na této skutečnosti genetická výbava a chronická onemocnění, jež bohužel nastávající maminky neovlivní. Co však ovlivnit můžou, i když to často bývá urputný boj s vlastní vůlí, jsou následující rizikoví svůdníci:

 

 

Šálek voňavé kávy

V roce 2007 britští vědci prokázali negativní účinky kofeinu na těhotenství. Podle jejich studie těhotné ženy, které mají denní spotřebu kávy větší než pouhých 200mg, riziko předčasného porodu nebo dokonce potratu zdvojnásobují. Během těhotenství byste se měla kávy raději vyvarovat, vždyť ta chvilka opojení za to přece nestojí. Jste-li unavená, dopřejte si horkou lázeň nebo pořádného šlofíka.

Lednička plná dobrot aneb přibírání v těhotenství

Strach nastávajících maminek z přibíraní v těhotenství je opodstatněný. Každý si občas rád zamlsá, zvlášť pokud s ním cloumají hormony. Uklidňovat se oblíbenou frází těhotných žen „Však jím za dva“ ale není rozumným řešením. Budoucí maminka by si měla hlídat optimální tělesnou váhu, nejen kvůli svému tělu a pocitu, ale především proto, že obezita zvyšuje riziko vrozených vad dítěte i nebezpečí potratu.

Jste-li milovnice masa na všechny způsoby, budete obzvlášť zklamaná ze zákazu konzumace tatarského bifteku. Těhotné ženy smí pouze dobře tepelně upravené maso, jinak může vlivem bakterie listerie dojít k ohrožení plodu. Listérie na vás mohou číhat i v měkkých sýrech, uzených a syrových rybách (sushi), a vesměs ve všech potravinách, které se konzumují tepelně nezpracované.

Ochrana před početím vs. zachování plodnosti

V dnešní době existuje mnoho metod zabraňujících početí. Užíváte-li hormonální antikoncepci, měla byste jejímu výběru věnovat řádnou pozornost. Primární je její kvalita. Jak nám od malička vtloukali do hlavy, antikoncepce není nikdy stoprocentní a je vhodné kombinovat více druhů. Rozhodně byste neměla zahořknout vůči klasickým prezervativům, které vašemu tělu poskytují ochranu proti pohlavním chorobám. Právě neléčené pohlavní nemoci mohou ovlivnit vaši plodnost, i těhotenství samotné. Například sexuálně přenosná bakterie chlamydia trachomatis je hlavním rizikovým faktorem způsobujícím mimoděložní těhotenství, které zpravidla končí samovolným potratem.

Očkování

Je-li těhotenství plánované, měla byste se ujistit, že jste očkována proti spalničkám a zarděnkám. Tyto nemoci mohou dítěti způsobit těžké vrozené vady, nebo zvýšit riziko potratu. Tak co stojí ve vašem očkovacím průkazu?

Podtrženo sečteno

Genetiku ani věk žena přirozeně ovlivnit nemůže. Existuje však řada osvědčených způsobů, jak riziko ohrožení zdraví či života plodu co nejvíce snížit. Žijte zdravě, nekuřte, vyhýbejte se zakouřeným prostorám, nepijte alkohol, kávu, nepřehánějte to s jídlem, jen tak se vyhnete strašáku přibírání v těhotenství, užívejte vitamíny – především kyselinu listovou, před otěhotněním i během těhotenství, dopřávejte si pravidelný a dostatečný spánek, dbejte na osobní hygienu a hlavně si těhotenství užívejte! Dožeňte všechno, na co nebyl čas – sejděte se s kamarádkami, pořiďte si výbavičku pro dítě, věnujte se svým zálibám. Možná jsou to poslední klidné měsíce vašeho života, protože se může narodit pořádný nezbeda…