Těhotenský test

Jak fungují těhotenské testy a kolik stojí ?

Test těhotenství

Image courtesy of winnond / FreeDigitalPhotos.net

Vajíčko oplodněné spermií začne cestovat do dělohy, kde se začne uhnizďovat v děložní sliznici.Poté oplodněné vajíčko začne sekretovat hormon zvaný choriogonadotropin, často označován zkratkou hCG nebo též nazýváný těhotenský hormon. Tento hormon je pak vylučován močí, k tomu dochází zhruba 6 dnů po oplodnění.

 

 

Ptáte se kdy těhotenský test lze použít ? Pomocí domácího testu je možné tento hormon hCG v moči detekovat po 10 dnech od oplodnění. Pokud by se test prováděl dříve, mohl by mylně těhotenství vyhodnotit negativně. Následný výsledek nemusí stoprocentně označit Vaše těhotenství, ale dnešní testy jsou poměrně přesné. Jistotu Vám však dá až Váš lékař.

Koupit test na graviditu můžete dnes i v drogerii. Doporučuji však navštívit lékárnu, kde Vám s výběrem pomohou. Cena těhotenského testu je různá, pořídit se dá již od několika málo desetikorun, ale jasné je, že kvalita roste s cenou. Počítejte tedy, že test Vás bude stát něco okolo stokoruny.

Přesněji těhotenské testy fungují na principu protilátek, které detekují nepatrné stopy choriogonadotropinu v moči. Je tedy třeba část testu ponořit do moči, postupně se moč vstřebává do testovací oblasti, kde je vidět jedna nebo dvě čárky. První je kontrolní, ta je vidět vždy. Pokud se objeví druhá, je těhotenský test pozitivní. Právě v oblasti druhé linky se nachází protilátky schopné reagovat s hCG. Intenzita zabarvení druhé linie je závislá na množství hormonu v moči.

Někdy se test nezdaří nebo je testování chybné.