Umělé oplodnění

Chci miminko, proč nemůžu otěhotnět?

foto: David Castillo Dominici / FreeDigitalPhotos.net

foto: David Castillo Dominici / FreeDigitalPhotos.net

 

Přivedení potomka na svět je zázrak života, který by měl být dopřán každému, kdo po něm touží. Příroda ale není vždycky férová. Patříte-li s partnerem k těm, kteří se o dítě již více než rok pokoušejí a stále nic, nejste sami. Rok od roku roste počet párů, které vyhledají lékařskou pomoc a v mnoha případech se uchýlí k asistované reprodukci. Tento způsob početí se již stal poměrně běžnou záležitostí. Jak vlastně probíhá?

 

 Před umělým oplodněním

Nedaří-li se vám počít přirozenou cestou, neměla byste vy, ani váš partner, váhat s návštěvou lékaře. U žen proběhne klasická gynekologická prohlídka, dále vyšetření vaječníků a zjištění hladiny hormonů. U mužů se provádí spermiogram, který prověří množství a kvalitu spermií. U obou partnerů se pak realizuje vyšetření na pohlavně přenosné choroby. V momentě zjištění příčiny neplodnosti je přistoupeno k léčbě.

Ženy bývají podrobeny hormonální léčbě, která vede ke zvýšení počtu vajíček. Taková terapie může trvat i několik týdnů a pro některé ženy může být konečným řešením problému s otěhotněním. Nedaří-li se stále počít, nastávají dvě možnosti umělého oplodnění – inseminace či mimoděložní oplodnění vajíčka.

Metoda inseminace

Ve chvíli, kdy je žena připravena a vyprodukuje dostatečné množství oocytů, jsou jí do dělohy zavedeny partnerovy (případně dárcovské) spermie. Pak nezbývá než počkat, zda se vajíčko uchytí.

Metody IVF a ICSI

Druhou možností je metoda samovolného oplození ve zkumavce (IVF) společnou inkubací spermií a oocytů. Nesplňují-li pohlavní buňky určité parametry (např. spermie nejsou schopny proniknout do vajíčka a oplodnit jej), přistupuje se k metodě ICSI, při které embryolog pomocí mikropipety vpraví spermii přímo do vajíčka. Oplodněné embryo je poté vloženo do dělohy a opět nastává nekonečné čekání, zda se zákrok podařil.

Těhotenství po umělém oplodnění je automaticky považováno za rizikové, tudíž ženu, která tento způsob početí podstoupila, čeká během těhotenství více vyšetření než ženu, která počala přirozenou cestou. Za miminko to ale stojí.

Výhody umělého oplodnění

Umělé oplodnění lze považovat za téměř zázračné. Nejenže dává naději párům, které by nikdy přirozenou cestu nepočaly, ale dokonce může dopřát zdravého potomka lidem, v jejichž rodině se vyskytuje nějaká dědičná choroba. Ještě před vložením oplodněného embrya do dělohy lze totiž provést jeho vyšetření, implantována jsou pak jen zdravá embrya.

Dárcovství

Ani pokud má neplodnost kořeny v nefungujících pohlavních buňkách, není nic ztraceno. Oplodnění může být provedeno i u darovaných vajíček či darovanými spermiemi – rozhodnutí je samozřejmě nelehké, jelikož s jedním z partnerů nebude mít dítě geneticky vůbec nic společného. Tato volba pochopitelně bývá daleko těžší pro muže, neboť ženy mají šanci vybudovat si s dítětem pouto během devíti měsíců těhotenství, kdy v nich miminko roste. Nicméně tato možnost existuje, je jen na partnerech, jak se rozhodnou.

Kam se obrátit?

V České republice se na umělé oplodnění specializuje několik desítek klinik, vyhlášená je především klinika ve Zlíně, do které se sjíždějí lidé z celého světa, pozadu nezůstává ani Brno. Důvodem je kvalitní lékařská péče, tříměsíční čekací doba a hlavně cena, která je oproti zahraničí téměř poloviční.

Cena umělého oplodnění

Do loňského dubna hradily pojišťovny 3 cykly (pokusy o umělé oplodnění). Pak ale vešla v platnost novela zákona o asistované reprodukci, na základě které pojišťovny proplácejí 4 cykly, nechá-li si žena v prvních dvou cyklech implantovat pouze jedno embryo. Toto rozhodnutí se ukázalo být vhodným řešením jak pro budoucí maminky (snižuje se riziko vícečetného těhotenství a tím i předčasného porodu), tak pro stát, kterému odpadají vysoké náklady na péči o nedonošené novorozence.

Pokusy o umělé oplodnění hradí v ČR pojišťovny pouze ženám do 39 let, starší ženy nesou veškeré náklady samy. Pro představu vyjde metoda inseminace asi na 1500 Kč, metoda samovolného oplodnění ve zkumavce již šplhá k 26 tis. Kč a nejnákladnější je metoda ICSI (ještě o 5 – 8 tis. Kč více). Úspěšnost jednoho cyklu je asi 30 %.

Úspěšné umělé oplodnění

Ačkoli může být zplození potomka metodou umělého oplodnění psychicky i finančně náročné, umožňuje párům, které chtějí a nemohou mít děti, uskutečnit svůj sen, založit rodinu. Strach a náklady stranou – děti jsou přece smyslem života.